Hediye Usta
Oddly Soft, Purely Human, 2022

Yerleştirme/Installation, Heykel/Sculpture, Karışık teknik/Mixed media, 103x30x30 cm

“Kökenini ırkçılık, mizojini ve ableizmden alan şişman fobisi, diğer ülkelerin aksine Türkiye’de hala çok konuşulmayan bir konu. Bu yerleştirme ile birlikte sanatçı engelli, beyaz olmayan bir kadın bedeni heykelini izleyicinin bakışlarına maruz bırakarak şişman fobisine maruz kalan insanlara karşı yapılan ayrımcılığın altını çiziyor. 

Öte yandan, havuzun parlak pembe renkten ve ışıltılardan oluşan suyla doldurulması olumsuz beden algısı ve toplumsal güzellik standartlarıyla şekillenmiş bir bataklık imgesi oluştururken havuzun ortasına yerleştirilen beden heykeli içine çekildiği bu bataklıktan sıyrılarak üzerine yapışan dayatmalardan kurtulup kendisi olarak varolmak, bedeninde mutlu ve güvenli hissetmek istiyor. 

Heykelde birikinti halinde çeşitli malzemelerden oluşan birçok katman (teneke kutular, kil, PU, akrilik mastik, silikon ve reçine), insan dişi ve cansız kelebek gibi organik maddeler kullanıldı.”

 

Biyografi:

1998 yılında Boston, MA, ABD’de doğan ve şuan Ankara’da yaşayan Hediye “Hedo” Usta serbest görsel sanatçı ve tıp doktorudur. 2022 yılında Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Temel olarak kullandığı medyumlar resim ve mix medya heykel olsa da film fotoğrafçılığına da yoğun ilgisi vardır. Hedo işlerinde kendi feminenliğinin hem kaotik hem kutlanacak taraflarını gösterir. Eşitlik için mücadele ederken en büyük motivasyonu üretim olan sanatçının eserlerinde feminizm ve kadın dayanışmasının belirgin etkileri izlenmektedir. Kadın bedeninden insan eli değmiş detaylar içeren çıplak ve kaotik doğaya kadar hayata dair her şeyden ilham alan Usta punk altkültürünü, cadıları, ucubeleri, sokak köpeklerini, fareleri ve daha birçok absürt elementi işlerinde kullanmaktan çekinmez. Doğanın cesur imajları, sokak kültürü ve özgürlük çağrısı şekilsiz ve dinamik bir formda Hedo’nun eserlerinde yerini bulur. Sanatçı Converse Türkiye, Eldem Sanat Alanı, Yort Kitap, Bankito Festival (Bank, Macaristan) ve birçok uluslararası ve yerel sanat topluluğu ve sanatçıyla sanat işbirliği yapmıştır.

Instagram/hediyeusta

Oddly Soft, Purely Human, 2022, installation, sculpture, mixed media, 103x30x30cm

“Taken its roots from racism, misogyny and ableism, fatphobia still remains as an unpopular issue in Turkey unlike the rest of the world. With this installation, the artist aims to attract attention for social stigma of obesity by exposing this sculpture of a disabled PoC female body subject to fatphobia (which is marginalized by society and mainstream media) to the audience’s gaze.

Moreover, while filling the pool with vibrant pink water and glitter creates an image of a swamp that is shaped with negative body image perception and beauty standarts, the body sculpture in the center declines all impositions and wants to be her-actual-self, feel safe and happy in her body by climbing out of the swamp. 

Several layers of various materials (tin boxes, clay, PU, acrylic sealant, silicon and resin), organic elements including real human teeth and dead butterflies are used in the sculpture.”

 

Artist's Bio:

Hediye "Hedo" Usta (b.1998) is a freelance visual artist and doctor of medicine. She was born in Boston, MA, US and is currently living in Ankara, Turkey. She graduated from Ufuk University Faculty of Medicine in 2022. Her main mediums are painting and mix-media sculpture. However, she has a curious passion for film photography. In Hedo's works, there are both chaos and celebration of her femininity. Since production is her motivation to fight for equality, there are obvious influences of feminism and women solidarity in her art pieces. She has been intrigued and inspired by everything about life, from the uniqueness of the woman face and body to the small human-made details in naked and chaotic nature. Witches, freaks, stray dogs, rats, painkillers, punk culture, mythical creatures and bunch of other bizzare things are fascinating her in the process of creation. Bold images of nature, street culture and call for freedom in a shapeless and dynamic form can be seen in Hedo's photographs and paintings. She has collaborated with organizations like Converse Turkey, Eldem Art Space, Yort Books, Bankito Festival (in Bank, Hungary) and several other international and local art communities.