BİÇİMSİZ/FORMLESS
Berkin Gülten, Deniz Zaide Korkmaz

Manifesto: 

Biçime dönüştüğü için yetersiz olan artık karşımızdadır. Köşeye sıkışmış, her yerde onu izliyoruz, çünkü değerleri aşabilecek bir gücümüz yok. Aslında istediğimiz: korkak, açgözlü ya da dokunaklı olmasıydı. Bizim yerimize tüm sorumluluğu üstüne alması gerekmektedir, fakat biçimsiz olan ise doğum ve ölümün birlikteliğinin kurbanı olmuştur. Her anlamsız olanı bir sınıra getirir ve biçimin eğer varsa görevi budur. Sonunda yok ederken, yerine utancı koyarak senin ne kadar güçsüz olduğunu hatırlatır. Diz çökmek değil, diğerini de sunar. Biçimsiz varlık aradaki iletişime muhtaç olarak gücünü de göstermektedir, fakat bu güç bizi utanca doğru sürükler. Ona ulaşamayacağının bilinciyle daha da saklı kalanı görmeyi arzulatır. Her zaman acı çeker, yetersizliğinin farkında değildir. Artık biçimsizin düzensizliği ile sabit olan yıkılamaz şeyleri karşımıza almaktayız. Biçimsiz’e yüklenen ise içinde sorunun ya da hatanın olduğu bir alanı açmak içindir. Böylece biçimsiz, kendi sınırlarını aşabileceği bir kapı aralayabilir. Bunu aşabilmek için yaratılan biçimin özne gibi konumlanması gerekmekteydi. Sonunda yasak ve yasağa karşı gelmek için oluşturduğumuz bir oyun alanı vardır.

 

Eldem Sanat Alanı Fırın,  27 Ağustos – 10 Ekim 2022 tarihleri arasında Berkin Gülten ve Deniz Zaide Korkmaz’ın "Biçimsiz/ Formless" başlıklı ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Berkin Gülten ve Deniz Zaide Korkmaz üretimlerinde ayrı çalışan sanatçılar olarak “Biçimsiz/ Formless” projesinde birlikte üreten bir sanatçı ikilisi olarak karşımıza çıkıyor.

 

Biçimsiz

Bir sözlük, kelimeler için artık anlam sağlamayı bırakıp sadece üstlendikleri göreve odaklandığı noktada başlar. Bu noktada “biçimsiz” sadece anlam sağlayan bir sıfat değildir. Ancak terim yine de her şeyin biçimi olduğunu bize sunar. Akademiyanın tatmin olması için, evrende her şeyin bir biçiminin olması şarttır. Bütün felsefenin de tek derdi budur, mevcut olanı bir kalıba sokmak, matematik bir kalıba oturtmak. Bunun tersini teyit edecek olursak, evren bunların hiçbirine benzemez ve sadece biçimsizdir, evren olsa olsa yalnızca örümcek ya da tükürükvari bir şeye benzeye bilir.”

 

Berkin Gülten ve Deniz Zaide Korkmaz’ın VR bir oyun deneyimi ve heykeller ile birlikte kurguladıkları “Biçimsiz/ Formless” sergisi, oyundaki ses, imgeler ve müzik ile birlikte çarpıcı ve etkileyici bir izlenim sunuyor. Mekâna özgü olarak hazırlanan sergide, VR gözlük ile birlikte deneyimlenen bireysel bir oyun deneyimi, heykellerin yerleştirilmesi, mekâna nüfuz eden kırmızı yoğun ışık huzmeleri ile çoğulcu katmanlar yaratılıyor. Sergi, dünyevi duygular, yetersizlik ve eksiklikler ile birlikte pragmatik olan tüm insancıl homojenliği ters yüz ederek, heterojen bir bütünlük içinde aktarılıyor. İzleyiciye yaşamın yasakları, sınırları, erotizm ve hazzın muğlak ikiliği, ulaşılamaz olan durumları,  kaotik ve görmezden gelinen yönleri katışıksız realizmiyle dikkat çekici bir kurgu olarak sunuluyor. ”Biçimsiz/ Formless” kaçınılan, yasaklanan, kısıtlanan ve sözde bertaraf edilen bir insanlık anlatısına dair bıçak sırtı konuları olağan çıplaklığıyla keskin biçimde gözler önüne seriyor.